نماهای جی اف آر سی

نماهای جی اف آر سی

نماهای جی اف آر سی -GFRC

پنل های GFRC یکی از کاربردی ترین مصالحی است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این قطعات بتنی نما از جمله بادوام ترین مصالح در نماسازی داخلی و خارجی است که میان معماران دارای محبوبیت بسیاری است. جی اف آر سی به دلیل دارا بودن تنوع طرح و رنگ نسبت به سایر انتخاب های موجود از اولویت برخوردار است. اگر تا کنون در مورد ساخت قطعات بتنی نما اطلاعات کاملی نداشته اید پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فیلم آموزشی مراحل تولید بتن جی آر سی به روش پاشش (SPRAY) توسط شرکت بهساز

جی اف آر سی GFRC چیست؟

همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم امروزه اجرای نمای GFRC جای بسیاری از متریال های سنتی را گرفته است.   مخفف عبارت “Glass Fiber Reinforced Concrete” است. در واقع GFRC نوعی قطعات بتنی ساخت نما است که به صورت بسیار نازک ساخته شده است.

مواد اصلی تشکیل دهنده بتن جی آر سی از ترکیب آب ، سیمان(سفید یا سیاه ) ، و سنگ دانه های سیلیسی و الیاف شیشه ای میکرو یا ماکرو می باشد و جهت بالا بردن ویژگیهای بتن جی اف ار سی از مواد افزودنی پلیمری حلال و پیگمنت ها نیز استفاده می شود.

نماهای جی اف آر سی

الیاف شیشه ای به کار برده شده در این محصول بر خلاف فولاد، هرگز زنگ نمی زند و در همه بخش های پنل ها قرار دارد،این الیاف از نظر کارایی همانند فولاد تقویت کننده بتن مسلح هستند و معمولا در مناطق تنش کششی مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف مقاومت بسیار مناسبی از نظر خمش، کشش و ضربه ایجاد می کنند، به همین دلیل نیز پنل های بتنی  GFRC از استقامت و دوام مناسب برخوردار بوده و از نظر وزنی نیز سبک هستند. در واقع باید گفت که این محصول نسبت به روکش فلزی بتن 80 درصد سبک تر است، با این حال مقاومت فشاری بالاتری دارد و ویژگی های خمشی و تطبیق پذیری بیشتری نیز ارائه می کند.

روش های نصب و اجرای پنل های بتن جی اف آر سی -GFRC

یکی از اصولی ترین روشهای نصب اجرای خشک می باشد ، که در این روش زیرسازی (اکثرا فلزی ) بر روی سازه اصلی ایجاد شده و پنلهای بتنی با دیتیلهای مختلفی از قبیل جوش قطعات به زیرسازی فلزی ، روش هنگ یا غیره بر روی زیرسازی نصب می شود.

مزایای استفاده از پنل های GFRC در نما

نصب قطعات بتنی نما GFRC در مقایسه با سایر گزینه ها دارای مزایای بسیاری است که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

–  یکی از مهمترین مزایای استفاده از این پنل ها کاهش چشمگیر مقدار فولاد مورد نیاز در نمای ساختمان است. استفاده از این محصول به ویژه در ساختمان های بلند و برج ها می تواند با کاهش بسیار چشمگیر وزن بنا همراه باشد.

– با توجه به سبک بودن پنل های جی اف ار سی gfrc استفاده از آن در بازسازی بناها بسیار مناسب است چرا که این محصول کمترین میزان بار اضافی را به سازه و فونداسیون موجود تحمیل می کند. در واقع در بسیاری از مواقع می توان پنل های GFRC  را به صورت مستقیم روی نمای موجود و با حداقل میزان تأثیر روی ساختمان نصب و اجرا کرد.

– استفاده از این پنل ها در مناطق زلزله خیز یک انتخاب عالی است. این پنل ها بسیار سبک و اتصالات آنها نیز کاملا انعطاف پذیر است. به این ترتیب در زمان زلزله پوسته بتنی نیز همراه با زلزله جابه جا شده و احتمال سقوط یا شکستن آنها تقریبا صفر است.

– از جمله دیگر مزایای این پنل ها امکان تولید قطعات مشبک و خاص با ابعاد دلخواه است. به این ترتیب مهمترین چالش پیش روی معماران یعنی اجرایی شدن طرح های دلخواهشان حل خواهد شد. بسیاری از طرح های مدرن با مصالح   سنتی قابل اجرا نیستند، اما در اجرای نمای جی آرسی  تقریبا هیچ محدودیتی از نظر پیاده سازی طرح و نقش یا اندازه و رنگ وجود ندارد. حتی می توان با استفاده از این پنل ها قطعات مشبک یا نقش برجسته را نیز به راحتی اجرا کرد.

تفاوت پنل های جی ار سی با سایر محصولات مشابه در چیست؟

همانطور که اشاره کردیم پنل های جی آر سی یا جی اف آر سی در واقع بتن تقویت شده با الیاف شیشه ای هستند و مقاومت بالایی دارند. ضمن این که چنین پنل هایی قابلیت انعطاف پذیری بیشتری داشته و علاوه بر حمل و نقل آسان، نصب راحت تری نیز دارند.

پوشش رنگ در بتن جی اف ار سی GFRC چگونه است؟

این پنل ها با رنگدانه های صنعتی و به صورت رنگی همراه با بافتی یکپارچه ساخته می شوند. به همین دلیل هم بعد از اجرا اصولا نیاز به هیچ پوششی ندارند. اگرچه این مسئله به نوع پروژه و رنگ آمیزی مورد نظر بستگی خواهد داشت. گاهی نیز می توان از پیگمنت های پوششی برای پوشش دهی بیشتر رنگ در این نوع از پنل ها استفاده کرد.

نماهای جی اف آر سی

مقایسه بتن پیش ساخته GFRC با سایر بتن های پیش ساخته

این محصول دارای الاستیک بالاتر و متراکمتری نسبت به سایر بتن های پیش ساخته است. به طور مثال نسبت  سیمان به ماسه برای جی ار سی 1:1 است در صورتی در بتن های دیگر 1:6 است. همچنین افزودن الیاف شیشه باعث افزایش  مقاومت خمشی و ضربه ای و کاهش نفوذ پذیری بتن جی اف ار سی در برابر آب و هوا نسبت بتن معمولی می شود.

با توجه به ویژگی هایی که برای این پنل ها معرفی کردیم باید گفت که چنین پنل هایی به عنوان پشتیبان برای سازه ساختمان ها عمل می کنند و گزینه بهتری برای به کارگیری در ساختمان های بلند هستند.

مشاوره و تولید بتن جی اف آرسی تخصص ما، نیاز شما!

باید گفت که در زمینه تولید و اجرای بتن جی اف آر سی و همچنین ساخت قطعات بتنی نما، کیفیت محصول حرف اول را می زند، بنابراین توصیه می شود که اجرای نمای GFRC و نصب قطعات بتنی نما را به متخصصین امر یعنی شرکتهای مجری نمای خشک سپرده و از محصولات با کیفیت در این زمینه استفاده کنید تا نتایج دلخواه حاصل شود.

اگر به دنبال یک مرکز مورد اعتماد برای مشاوره و تهیه انواع بتن جی اف آر سی و همچنین اجرای بتن جی اف آر سی هستید، می توانید روی کمک ما حساب کنید. شرکت بهساز نما متخصص طراحی و اجرای نمای خشک شامل طراحی واجرای نرده شیشه ای ، اجرای لوور و یا شیدر آلومینیومی ، اجرای نمای فریم لس آهنی ، طراحی و اجرای سقف شیشه ای اسکای لایت ، ساخت پنجره های ترمال بریک ،اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ، اجرای نمای سرامیک خشک،اجرای نمای کامپوزیت ،تولید ونصب صفحات استرچ متال ، اجرای نمای سنگ خشک ، اجرای نمای شیشه ای اسپایدر ،  طراحی واجرای نمای HPL ، اجرای نمای چوب ترموود ، اجرای نمای بتن اکسپوز ، نمای بتن جی اف آر سی و فروش اتصالات نمای خشک  بوده و جزء شرکتهای پیشتاز در این زمینه می باشد و به عنوان برترین شرکت طراح و مجری نمای خشک با بهره گیری از کادری مجرب، ماهر و متعهد با نهایت افتخار و احترام در خدمت شما می باشد ، و همچنین برای دریافت اطلاعات فنی می‌توانید از سایت شرکت به نشانی https://behsaznama.ir  در بخش منوی محصولات بتنی بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09022142028-  09122142028 با ما در  تماس باشید.ید.