نمای آجر خشک

نمای آجر خشک

اجرای نمای آجر خشک

همان‌طور که می‌دانید نمای یک ساختمان در جلب توجه افراد مختلف بسیار اثرگذار است. بنابراین باید این بخش ساختمان، زیبایی خاصی داشته باشد. در حال‌ حاضر روش‌های بسیار زیادی برای اجرای نمای سازه‌ها وجود دارد و این بخش‌ها با استفاده از متریال‌های مختلفی پیاده‌سازی می‌شوند. طراحی و اجرای نمای آجر خشک یکی از این راهکارها است. در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه طراحی و اجرای آجر خشک در نمای سازه بپردازیم و برخی از ویژگی‌ها و مزایای این روش را بیان کنیم.

نمای آجر خشک چیست؟

اجرای نما ی خشک آجری یکی از پرطررف‌دارترین روش‌های ساخت و ساز نما است. چرا که ویژگی‌ها و مزایای زیادی نسبت‌ به اجرای نما با استفاده از ملات و یا دوغاب دارد. این روش، راهکاری جدید و مدرن در صنعت ساختمان‌سازی است. در بسیاری از موارد، اجرای نما با متریال‌های دیگر و پرکار، میزان فشار و بار زیادی را به سازه وارد می‌سازد.

این در حالی است که اجرای نمای خشک آجری، این میزان از فشار را کم می‌کند و کنترل مناسب‌تری بر روی نیروها اعمال می‌نماید. اجرای نمای خشک آجری با استفاده از فناوری‌های نوین انجام می‌گیرد. یعنی در این شیوه به‌ جای استفاده از ملاتی از قبیل ماسه، سیمان و… در نمای ساختمان، از اتصالات، گیره‌ها و یراق آلات مخصوصی استفاده می‌کنند.

در این روش برای اتصال دادن آجرهای مخصوص به یکدیگر، از اتصالات نمای خشک آجری شامل  ریل و قطعات آلومینیومی به کار گرفته می‌شوند. استفاده از نمای خشک آجری نقش قابل‌ توجهی در جلوه و زیبایی نمای سازه شما دارد. از طرف دیگر بر روی تنظیم دما و تهویه آن نیز اثراتی را ایجاد می‌کند و نورگیری ساختمان را نیز متحول می‌گرداند.

مزایای نمای آجر خشک

سرعت بالا و ایمنی

اجرای نمای خشک آجری، روشی بسیار سریع و ایمن است و لذا محبوبیت بیشتری نسبت‌ به روش‌های استفاده از ملات دارد. به‌ ویژه این عامل در ساختمان‌های با ارتفاع بالا نکته بسیار مهمی است. در صورتی‌ که بخواهید یک نما را با ملات دیگر از قبیل سیمان، اجرا نمایید لازم است مراحل چیدمان آجر، دوغاب ریزی، سفت شدن ملات و… را رعایت کنید. لذا وقت بسیار زیادی را از دست خواهید داد.

این در حالی است که در نمای خشک آجری از برخی از قطعات نصب نمای آجر خشک و چهارچوب‌های فلزی استفاده می‌کنند که به‌ عنوان قالب و الگوی اجرای این نوع نما مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرف دیگر نمای مورد نظر، در همان طبقه همکف آماده‌سازی می‌شود و به استفاده از داربست نیز نیازی نخواهید داشت. همین عوامل نیز باعث می‌شود تا سرعت اجرای این نوع از نما افزایش بسیار زیادی پیدا کند. به‌ همین دلیل پیشرفت کار به‌ ویژه در بخش‌های مرتفع ساختمان‌ها بسیار سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود.

همچنین از طریق روش اجرای آجر بدون ملات در نمای سازه، امکان دسترسی به‌ منظور مراقبت‌های دوره‌ای از ساختمان وجود دارد. در اجرای نما با استفاده از روش‌های سنتی و ملاتی همیشه این امکان وجود دارد که مصالح مورد استفاده در نمای سازه بریزند و یا پس‌ از گذشت مدت‌زمانی بیفتند. این در حالی است که با اجرای آجر خشک تا حد بسیار زیادی از این رویدادها پیشگیری به عمل خواهد آمد و امکان ریزش مصالح و افتادن آن‌ها به‌ مرور زمان بسیار کم است.

عدم نیاز به کارگر حرفه­ای، بدون ضایعات، بدون سر و صدا

در این سیستم، فرایند نصب آجرها بر روی ریل‌ها و اتصال دادن آن‌ها به یکدیگر به شیوه مکانیکی صورت می‌پذیرد. همین عامل هم سبب می‌شود تا برای اجرای آجر بدون ملات نیازی به کارگر حرفه‌ای نداشته باشید. اجرای آجر خشک به‌ طور کاملا مستقیم بر روی دیوار صورت می‌گیرد. بنابراین نیازی به برداشتن سطح دیوار موجود نیست. این عامل سبب می‌شود تا این نوع از نما قابلیت اجرا بدون ایجاد ضایعات ساختمانی را داشته باشد و لذا نوعی روش کاملا مقرون‌ به‌ صرفه محسوب می‌گردد. اجرای این روش سر و صدای اضافی نیز ایجاد نمی‌کند.

کاهش اتلاف انرژی

یکی دیگر از مزایا و ویژگی‌های طراحی و اجرای نمای آجر خشک، کاهش دادن اتلاف انرژی است. چراکه در این روش در ابتدا نوعی عایق حرارتی را با روش اتصال مکانیکی و یا با استفاده از چسب به بدنه سازه محکم می‌کنند.

پس‌ از انجام این کار چهارچوب نگهدارنده‌ای از جنس چوب، فولاد، آلومینیوم و… را به ساختمان مورد نظر اتصال می‌دهند.

انجام این کارها باعث می‌شود تا نمای آجر و خشکه از عایق حرارتی، کمی فاصله داشته باشد و بر روی چهارچوب نگهدارنده و یا اسکلت واقع شود. در اجرای این نما، فاصله میان آجر و ساختمان شما مسیری بسیار مناسب برای عبور دادن لوله‌ها و سایر تاسیسات ساختمانی است. در حقیقت می‌توان گفت از فضایی که در میان دیوار اصلی سازه و نمای خشک آجری به وجود می‌آید، می‌توان به‌ منظور تهویه استفاده کرد و یا اتصالات مختلف را در آن‌جا تعبیه نمود. بنابراین اجرای این روش، می‌تواند میزان مصرف انرژی و اتلاف آن را کاهش دهد.

امکان تعمیر و ترمیم ساده

در صورت اجرای نمای خشک آجری، اگر صدمه و یا هر گونه آسیب فیزیکی به بنای شما وارد شود، این امکان وجود دارد که به‌ آسانی بتوانید بخش آسیب‌ دیده را جدا کنید و سپس با یک پنل کاملا سالم جایگزین نمایید. بنابراین نیازی به تخریب تمامی نمای ساختمان شما و یا دیوار مورد نظرتان نیست. هم‌چنین می‌توانید پنل‌های نمای خشک آجری را جابه‌جا کنید و یا در ساختمان دیگری مورد استفاده قرار دهید.

دوام و مقاومت بالا

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های نمای آجر خشکه، دوام و میزان عمر این بناها است. لازم است بدانید که عمر نمای خشک آجری چندین دهه بیشتر از نماهای سنتی خواهد بود. از طریق اجرای این روش، نمای شما در برابر دمای بالا و یا آتش مقاومت قابل‌ توجهی پیدا خواهد کرد.

این نوع از نماها، نفوذناپذیری بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت و… دارند. از این روش می‌توانید در طراحی‌های مختلف نما استفاده کنید و لذا انعطاف‌پذیری این روش بسیار بالا است. نمای آجر خشکه این امکان را دارد که در برابر شکسته شدن، ترک‌خوردگی و یا یخ‌زدگی مقاومت قابل‌ توجهی از خود نشان دهد.

اجرای نمای خشک با آجر، قدیمی نخواهد شد. چرا که جایگزینی برای آن وجود ندارد و توانسته محبوبیت خود را در طی سال‌ها حفظ کند. با نصب،‌طراحی و اجرای نمای آجر خشک می‌توانید وزن نمای سازه خود را کاهش دهید. این عامل باعث می‌شود تا نمای شما بتواند در مواقع زلزله و یا دیگر حوادث طبیعی از خود مقاومت نشان دهد.

نمای آجر خشک

قیمت اجرای نمای آجر خشک

در این روش بسته به ابعاد آجر قیمت اجرای نمای آجری خشک متفاوت است یعنی هرچه ابعاد کوچکتر باشد مقدار اتصالات زیرسازی آجر خشک بیشتر مصرف شده و قیمت اجرا بیشتر می شود و بالعکس .

تا بهساز نما را دارید، غم ندارید!

اگر مدت ها است به دنبال یک تیم حرفه ای و کاربلد برای اجرای نمای آجرخشک می گردید، بهساز نما به عنوان مجری نمای خشک پایان جستجوهای شما است.شرکت بهساز نما متخصص طراحی و اجرای نمای خشک شامل اجرای نمای آجرخشک ، طراحی واجرای نرده شیشه ای ، اجرای لوور و یا شیدر آلومینیومی ، اجرای نمای فریم لس آهنی ، طراحی و اجرای سقف شیشه ای اسکای لایت ، ساخت پنجره های ترمال بریک ،اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ، اجرای نمای سرامیک خشک،اجرای نمای کامپوزیت ،تولید ونصب صفحات استرچ متال ، اجرای نمای سنگ خشک ، اجرای نمای شیشه ای اسپایدر ،  طراحی واجرای نمای HPL ، اجرای نمای چوب ترموود ، اجرای نمای بتن اکسپوز ، نمای بتن جی اف آر سی و فروش اتصالات نمای خشک  بوده و جزء شرکتهای پیشتاز در این زمینه می باشد و به عنوان برترین شرکت طراح و مجری نمای خشک با بهره گیری از کادری مجرب، ماهر و متعهد با نهایت افتخار و احترام در خدمت شما می باشد ، و همچنین برای دریافت اطلاعات فنی می‌توانید از سایت شرکت به نشانی https://behsaznama.ir بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09022142028-  09122142028 با ما در  تماس باشید.ید.