نمای سرامیک خشک

نمای سرامیک خشک

اجرای نمای سرامیک خشک 

امروزه هر گاه صحبت از نمای خشک می شود منظور نمایی است که بدون ملات بوده و با استفاده از زیرسازی آهنی و یا آلومینیومی و یک سری بستهای نمایان یا غیر نمایان انجام می شود و البته روش نصب بستگی به نوع متریال به کار رفته در نما و روشی که مهندس طراح در نظر می گیرد دارد .

اجرای نمای سرامیک خشک با استفاده از زیرسازی آلومینیومی یک روش نوین در اجرای نمای خشک ونمای مدرن است که در سال‌های اخیر مورد توجه طراحان و کارفرمایان قرار گرفته است. در این روش، عملیات نصب سرامیک بدون استفاده از مواد چسبنده (چسب و ملات ) انجام می‌شود و به جای آن از زیرسازی آلومینیومی و یک سری یراق آلات استفاده می‌شود. مهمترین مزیت این روش بحث سبک سازی بوده وهمچنین در نصب سرامیک به روش خشک به شما اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز به راحتی سرامیک تعویض شود .

در دهه هفتاد میلادی برای اولین در آمریکا جهت ساخت برج های بلند، سیستم های به روز نماسازی با نصب سنگ و روش خشک طراحی و اجرا شد که یکی از روش های نوین و منطبق با استانداردهای جدید ساختمانی بود، این روش جدید در دهه هفتاد خورشیدی توسط مهندسان در ایران اجرا شد که تا امروز پیشرفت های چشمگیری در این زمینه ایجاد شده است.باید در نظر داشت که سنگ و اجرای نمای سرامیک خشک از مصالحی هستند که به طور عمده در ساخت نمای خارجی ساختمان استفاده می شود.

طی سالهای اخیر یکی از دلایل استفاده از نمای خشک سرامیک در ساخت و سازها این است که توسط اتصالات نمای خشک و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال می شود که این امر باعث طولانی تر شدن عمر نما می شود، همچنین استفاده از این روش باعث دو پوسته شدن نمای ساختمان می شود.

در سیستم اجرای نمای سرامیک خشک باید دقت شود که تمامی مراحل کار طبق اصول مهندسی و شرایط استاندارد پیش رود و همچنین مصالح زیرسازی باید با کیفیت بوده و از استاندارد مطلوبی برخوردار باشد در غیر این صورت ما گاها شاهد افتادن سرامیک از روی نما در بعضی از پروژه ها هستیم که پس از بررسی دلایل آن متوجه می شویم که در مراحل نصب دقت کافی در نصب زیرسازی طبق استانداردی که تعریف شده نشده است .

فیلم آموزشی اجرای نمای سرامیک خشک نمایان توسط شرکت بهساز نما

سرامیک پرسلانی چیست؟

سرامیک پرسلانی زیر مجموعه ای از تایل های سرامیکی هستند، با این تفاوت که در دمای بالاتری نسبت به تایل های رایج پخته و با فشار زیاد و به 2 روش اکسترودی و پرسی تولید می شوند. علت تولید پرسلان ها در این دما، بوجود آمدن ماهیت هایی چون کمتر از 0،1% و حالت زجاجی در آن است و این امر این مدل را از سایر محصولات جدا می کند. پرسلان ها زیر مجموعه هایی چون تایل های سوراخ دار، تایل های توپر دارند که هر کدام آز آنها خواص و استفاده های متفاوتی دارند. پرسلانها دوام و مقاومت بالایی دارند که امر در اجرای نمای سرامیک خشک باعث می شود پس از گذشت چندین سال پوششی جذاب و زیبا داشته باشند.

نمای سرامیک خشک

شاخصه های فنی اجرای نمای خشک چیست ؟

نمای سرامیک خشک

در اجرای نمای خشک می بایست شاخصه هایی وجود داشته باشد که آن را انتخاب کرده ایم، در ادامه به چند شاخص می پردازیم؛

 1. عایق بندی صدا

عایق بندی صدا در ساختمان رابطه مستقیم با نوع مواد و متریال های به کار رفته در ساختمان دارد، بنابراین استفاده از پنل های عایق بندی و نصب درست آن در زیرسازی نمای سرامیک خشک، عایق بندی صدای ساختمان را ارتقاء می بخشد.

 1. مقاومت در برابر آتش

یکی از مسائلی که می بایست در مورد نمای سرامیک خشک بدانیم این است که نمای سرامیک پرسلانی دارای کلاس 0 در آتش بندی می باشند.

 1. جابه جایی و تغییر شکل دادن

بوسیلۀ فشار باد، بارهای سازه ای، زمین لرزه ها و لرزش های زمین و انبساط حرارتی.

 1. انبساط حرارتی

در ساختمان های مدرن که دمای فضای داخلی ثابت باقی می ماند، نوسانات دمای فضای بیرون تا 50 درجه سانتیگراد می تواند باشد.

 1. عایق حرارتی

در اجرای نمای خشک سرامیک، انتقال حرارت به وسیلۀ جریان همرفت ایجاد می شود؛ (همرفت و تابش) اجرای نمای سرامیک خشک مانند چتری ساختمان را در برابر این انتقال حرارت محافظت می نماید. در عایق های حرارتی می بایست از فوم های غیر قابل نفوذ پلی استر، پلی استایرن ضد آتش و… استفاده کرد.

 1. بارهای وارده

بارهای وارده چند اجزاء دارد، اولین بار وارده بار وزن خود اجزای سیستم هستند که شامل «وزن سازه زیرسازی و شامل اِلمانهای فلزی و عمودی و افقی می شود»، بارهای دائمی که منظور وزن خود تایل های سرامیک و ورق هاست و بارهای تصادفی که منظور باد و جابه جایی اسکلت ساختمان می شود.

 1. آب بندی

با اجرای نمای سرامیک خشک به وسیلۀ ایجاد درزهای باز آب جمع شده در پشت پوشش اصلی نما، دفع می شود. این موضوع به دلیل وجود تهویه طبیعی و خاصیت دودکشی این سیستم را از سیستمی که در آن درزها پر می شوند مفید تر می کند.

انواع سرامیک جهت اجرای نمای خشک

سرامیک مجوف

چند دلیل برای استفاده از این مدل:

 • قیمت تمام شده این محصول است که به دلیل استفاده از تکنولوژی بالای ساخت آن که از نوع سرامیک های اکسترودی با شکل ویژه محسوب می گردند، بیشتر می شود.
 • این نوع سرامیک با تعبیه حالت کام و زبانه در دو وجه بالا و پائین آن ها، مسائل مربوط به آب بندی درز افقی نمای سرامیک خشک پرسلانی را به طور 100% حل می کنند، در این صورت هوا پشت آنها می رود ولی آب و رطوبت نفوذ ندارد.
 • این نوع سرامیک خشک پرسلانی دارای قطعات مخصوص برای کنج ها، کف پنجره ها ساختمان است که ظرافت زیاد به نمای تمام شده و قابلیت رگلاژ و آب بندی بالا را به محصول می دهد.
 • این نوع سرامیک خشک پرسلانی با داشتن سوراخ هایی در ضخامت خود مزیت های عایق بندی بیشتری دارند، چرا که هوای موجود در حفره های خالی از نفوذ هوای سرد یا گرم از طریق بدنه سرامیک جلوگیری می کند و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک پرسلانی بازی می کند.
 • به دلیل داشتن سوراخ های موجود در بدنه سرامیک درصد قابل توجهی از حجم سرامیک خشک پرسلانی هوا می گیرد که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک می شود.
 • سرامیک توپر

 • جذب آب بسیار کم است.
 • با توجه به اجرای نمایان و غیرنمایان سرامیک خشک، طراحی متفاوتی دارند.
 • قیمت کمتری نسبت به مجوف دارند.
 • ابعاد استاندارد این سرامیک 60*120و ابعاد بزرگتر از این می تواند باشد .

روش های اجرای نمای سرامیک خشک چیست ؟

 • روش نمایان   (Visible)

در اجرای نمای سرامیک خشک  تایل های سرامیک پرسلانی بوسیله اتصالات نمای خشک که شامل قطعات کلیپس استینل لس استیل، بر روی ریل های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می گردند. باید در نظر داشت رنگ کلیپس ها باید با رنگ سرامیک انتخابی بوسیلۀ رنگ الکترو استاتیک (کوره ای)  یکسان باشد ودر محل اتصال می بایست از لاستیک های EPDM جهت جلوگیری از لغزش سرامیک استفاده گردد.

 • روش غیر نمایان (Invisible)

 • نصب سرامیک به روش غیر نمایان به دو روش انجام می شود :

      الف -. سیستم کیل Keil

: در روش نصب غیر نمایان سرامیک توسط مجری نمای سرامیک خشک و دریل آندرکات سوراخ شده، انکر کیل درون آن قرار می گیرد، سپس از طریق اتصالات نمای خشک مخصوصی به نام کلمپ بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند.  

    ب- سیستم شیاری  

در روش نصب سرامیک شیاری ابتدا در قسمت پشت سرامیک توسط مجری نمای سرامیک خشک و دستگاه اتوماتیک شیارزن، شیارهایی تعبیه می شود، سپس کلمپ ها به وسیلۀ برجستگی هایی که دارند با چسب مخصوص داخل شیارها کاملاً محکم می شوند، بعد سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و بوسیلۀ پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل رگلاژ می شوند.

کاربرد نمای سرامیک خشک چیست ؟

همانطور که در بالا گفته شد، نمای سرامیک خشک جزء نماهایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. تقریباً می توان گفت این نما در صنعت ساختمان سازی در حال جایگزین شدن به جای نمای کامپوزیت می باشد. اجرای نمای سرامیک خشک را در ساختمان هایی می بینیم که قبلاً از نمای ورق کامپوزیت استفاده شده است. نمای سرامیک خشک امروزه کاربری های مختلفی دارد، از جمله تجاری، اداری، مسکونی، ایستگاهها، پایانه ها و…

باید در نظر داشت مدت زمانی که جهت اجرای نمای خشک در نظر گرفته می شود بستگی به عواملی مانند محاسبه سطح نما، روشهای نصب نمای خشک ،اتصالات نمای خشک ،ارتفاع ساختمان، جزئیات نماسازی، مجری نمای خشک و… دارد.

اتصالات نمای خشک چیست ؟

در اجرای نمای سرامیک خشک مصالح مختلفی مورد نیاز که در ادامه به آن اشاره می کنیم

 • پروفیل های آهنی
 • کلیپس استیل و یا آلومینیومی
 • ریل های آلومینیومی
 • چسب مخصوص جهت مسلح کردن سرامیک (چسب و توری)
 • تایل های سرامیکی خشک

ساخت نمای سرامیک خشک

قبل از اجرای نمای سرامیک خشک، متریال نما با ملات یا چسب سیمانی به سازه اصلی ساختمان فیکس می شد، در این روش نصب امکان استفاده از عایق کاری برای سازنده وجود نداشته و همچنین در ارتفاعات زیاد بار باد وارد شده به سازه باعث کاهش استحکام متریال نما و در نهایت باعث سقوط آن می شود که در این صورت خطرات جبران ناپذیری دارد. باید در نظر داشت که در سیستم نمای خشک، متریال نما توسط اتصالات نمای خشک و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال شده که همین امر باعث طولانی شدن عمر نما می شود و در صورت نصب درست و صحیح این اطمینان را می دهد که در شرایط سخت نیز به هیچ عنوان سقوط نخواهد کرد.

نصب عایق نما چیست ؟

این روش نصب را نماهای دوپوسته می گویند . موضوع دیگر این است که در محفظه خالی می توان روی سازه عایقی برای محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی، آلودگی های صوتی و سایر مواردی که ممکن است ساکنین با آن مواجه شوند اعمال کرد، بطور مثال می توان یک محفظه هوا بین دیوار سازه و نما بوجود آورد که هوا از ورود هوای خارجی به داخل ساختمان و بالعکس جلوگیری کند.

طی سالهای اخیر اجرای نمای سرامیک خشک در چرخه معماری پیشرفته مورد توجه قرار گرفت. ساختمان بارسلونا یکی از نمون هایی است که از نمای سرامیکی لعابدار استفاده شده است، این ساختمان توسط آنتونیو گائودی طراحی شد. بعدها این مدل در شهرهای بزرگ آمریکا و اروپا رواج یافت. این نماها و ساختمان ها در برابر تغییرات متعدد حرارتی و حملات جوی و آلودگی ها و باران های اسیدی و دود می توانند مقاومت کنند.

یکی از تکنیک های نصب پوششی تایل های سرامیکی به کارگیری سیستم سنتی تایل های سرامیکی با چسب یا ملات سیمانی به ساختمان است. باید در نظر داشت که سیستم کاملاً بستگی به نوع زیرسازهای مورد استفاده دارد، چرا که مواد چسباننده مناسب و تکنیک های نصب صحیح در اجرای نصب بسیار مهم است.

مورد دیگر روش پوشش ساختمان به کاربردن تایل های سرامیکی است که به طور گسترده در سالهای اخیر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. اجرای نمای سرامیک خشک که به روش پرده ای یا نمای تهویه شونده کارایی بسیار بالایی در آب و هوای سرد دارد یک آیتم مهم عایق بندی سیستم های نمای تهویه شونده بسیار شناخته شده هستند، این سیستم در کشورهای سرد اسکاندیناوی کاربرد بسیار دارد.

سوال اینجاست که چرا این نما به نام نمای تهویه شونده شهرت دارد؛ شاید به دلیل خلق نوعی فشار هوا در منطقه ای خارج از نقاط تحمل بار دیوارهای ساختمان است. این موضوع برآیند نتیجه ایجاد دیواری پرده مانند با فاصله ای جلوتر از دیوار است. یکی از پیشرفت های چنین سیستمی در اجرای نمای سرامیک خشک، محافظتی است که برای ساختمان در برابر عوامل جوی ایجاد می کند بدون اینکه هیچ گونه انتقال گرمایی از سازه ساختمان صورت گیرد. این موضوع باعث می شود حجم هواسازی مصنوعی مورد نیاز ساختمان کاهش یابد و اجرای نمای سرامیک خشک ذخیره انرژی را در گرما و سرما تضمین می کند.

نمای سرامیک خشک

 قیمت اجرای نمای سرامیک خشک 

طی سالهای اخیر نمای سرامیک خشک در سراسر دنیا مورد توجه و استفاده قرار گرفت، طی این سالها بنا به دلایل ذکر شده قیمتها متغیر بوده، در ادامه به چند مورد مبنی بر تغییر قیمتها می پردازیم.

 1. سایز و اندازه سرامیک
 2. درصد جذب آب
 3. رنگ سرامیک
 4. نوع بیسکوئیت سرامیک
 5. لعاب سرامیک
 6. میزان عرضه و تقاضای بازار
 7. مقدار و حجم خرید
 8. شرکت تولید و فروش سرامیک
 9. متراژ مورد نظر
 10. نرخ خرید مواد اولیه
 11. نوع بسته بندی
 12. کیفیت تولید و درجه سرامیک تولید
نمای سرامیک خشک

نکات ضروری در اجرای نمای سرامیک خشک چیست ؟

در اجرای نمای سرامیک خشک می بایست به نکات مهمی اشاره کرد که در ادامه به آن می پردازیم

 • پنجره، درز، برآمدگی ها و نقاط کور ساختمان باید با دقت آب بندی شوند.
 • لایه محافظ روی دیوار و قسمت های ریز باید به دقت کنترل و بازبینی شوند.
 • نوع مصالح مورد استفاده و زیرسازی های موجود باید از نظر زیبایی شناختی بررسی شوند و با یکدیگر تطابق داشته باشند.
 • قیمت اجرای نمای خشک مناسب باشد و به آسانی و با سرعت بالا اجرا شوند.
 • چهارچوبی که انتخاب می شود باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد.
 • اتصالات نمای خشک در برابر سرما، گرما، بخار آب و گازهای موجود در هوا مقاوم باشند و از اتصالات ضخیم و با دوام استفاده شوند.
 • متریالهای زیرسازی با مصالح نمای خشک به گونه ای انتخاب شوند که از لحاظ شیمیایی با یکدیگر مغایرتی نداشته باشند.
 • در انتها پس از نصب ،کیفیت کل سازه نما مورد آزمایش قرار گیرد.

مزایای نمای سرامیک خشک چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره شد، این نوع از نماهای خشک دارای مزایای زیادی هستند، چرا که دانستن این مزایا در انتخاب نمای ساختمان به طراحان و سازندگان ساختمان در انتخاب بهتر کمک می کند و در نتیجه به بهتر دیده شدن نما و کمترین اتلاف زمان و استفاده از مصالح کمک زیادی می کند.

 • کمتر شدن احتمال سقوط تایل ها
 • هزینه پائین به نسبت اجرا
 • سرعت بالای اجرا
 • استحکام بالا
 • امکان تعویض تایل های سرامیک بعد از اجرا
 • کمترین پرتی در مصالح اجرایی
 • مقاوم بودن در برابر عوامل طبیعی
 • آب بندی مناسب
 • نصب عایق حرارتی نما

کلام پایانی 

اگر به دنبال یک مرکز مورد اعتماد برای طراحی و اجرای نمای سرامیک خشک  و همچنین مشاوره و خرید سرامیک پرسلانی نما هستید، می توانید روی ما حساب کنید.شرکت بهساز نما متخصص طراحی و اجرای نمای خشک شامل اجرای نمای آجرخشک ، طراحی واجرای نرده شیشه ای ، اجرای لوور و یا شیدر آلومینیومی ، اجرای نمای فریم لس آهنی ، طراحی و اجرای سقف شیشه ای اسکای لایت ، ساخت پنجره های ترمال بریک ،اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ، اجرای نمای سرامیک خشک،اجرای نمای کامپوزیت ،تولید ونصب صفحات استرچ متال ، اجرای نمای سنگ خشک ، اجرای نمای شیشه ای اسپایدر ،  طراحی واجرای نمای HPL ، اجرای نمای چوب ترموود ، اجرای نمای بتن اکسپوز ، نمای بتن جی اف آر سی و فروش اتصالات نمای خشک  بوده و جزء شرکتهای پیشتاز در این زمینه می باشد و به عنوان برترین شرکت طراح و مجری نمای خشک با بهره گیری از کادری مجرب، ماهر و متعهد با نهایت افتخار و احترام در خدمت شما می باشد ، و همچنین برای دریافت اطلاعات فنی می‌توانید از سایت شرکت به نشانی https://behsaznama.ir  بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09022142028-  09122142028 با ما در  تماس باشید.ید.