نمای سنگ خشک

نمای خشک سنگ

اجرای نمای سنگ خشک

در اجرای نمای سنگ خشک با زیرسازی آلومینیومی و یا آهن و بدون ملات یک روش نوین و مدرن برای نصب سنگ در پروژه های ساختمانی است. در این روش، از یک سیستم زیرسازی آلومینیومی و با آهنی استفاده می شود که به عنوان پشتیبان سنگ ها عمل می کند و نیاز به استفاده از ملات و چسب ندارد. فرایند نصب سنگ به روش خشک و با زیرسازی آلومینیومی شامل چند مرحله است در اجرای نما سنگ خشک ابتداسنگ مناسب باید انتخاب شود هم از نظر ظاهر و هم از نظر ضخامت و ابعاد. سپس، سیستم زیرسازی آلومینیومی بر روی سطح دیوار و به سازه نصب می شود. این سیستم شامل پروفیل های آلومینیومی و یا شاسی آهنی است که به هم متصل شده و یک زیرسازی مناسب برای نصب خشک ایجاد می کنند و سپس سنگ با روشهای مختلفی که می تون نصب کرد بر روی سازه اجرا شده نصب می گردد .نصب سنگ با زیرسازی آلومینیومی و بدون ملات به علت سرعت بالا، استحکام بالا و امکان تغییر سنگ ها در صورت نیاز، بسیار محبوب است. علاوه بر این، این روش به عنوان یک روش پایدار و سازگار با محیط زیست شناخته شده است.

فیلم آموزشی اجرای نمای سنگ خشک به روش غیر نمایان توسط شرکت بهساز نما

اجرای نمای خشک سنگ  یکی از محبوب ترین و جالب ترین انواع نما به حساب می آید که به علت داشتن یک سری ویژگی های کلیدی در سراسر جهان محبوب شده اند. نمای خشک در دهه هفتاد میلادی برای اولین بار رونمایی شد. اولین مجریان این طرح، سنگ هایی را آماده کرده و آن را با استفاده از روش های خشک بر روی یک ساختمان بلند نصب کردند. جالب است بدانید که در حال حاضر امروزه این نما به یکی از محبوب ترین نما های موجود در بازار تبدیل شده است. امروز ما قصد داریم تا در مورد اجرای سنگ خشک نما و اتصالات نمای  سنگ خشک با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

نحوه اجرای نمای سنگ خشک

امروزه اجرای نمای سنگ خشک با استفاده از روش ها و فرمول های مختلفی اجرا می شود. اجرای سنگ خشک به فعالیت مهمی گفته می شود که می تواند تاثیرات زیادی بر روی نمای ساختمان داشته باشد. یکی از بهترین و رایج ترین راه های مربوط به اجرای سنگ خشک، استفاده از روش نمایان است. این روش به عنوان سریع ترین روش هم شناخته شده است. در این روش شما با استفاده از یک سری اسکوپ های از قبل مشخص شده، سنگ را بر روی زیر سازی ساختمان مورد نظر نصب می کنید.

این روش نه تنها بازدهی خوبی دارد، بلکه می تواند زیبایی زیادی هم به ساختمان بدهد. شما می توانید از سنگ های مختلفی همراه با ضخامت های مختلف استفاده کنید. دومین روش اجرای نمای سنگ خشک، روش اجرای غیر نمایان است. در این روش شما با استفاده از زیر سازی های آلومینیومی این سنگ را نصب می کنید. با این روش حجم به شدت زیادی از زیر سازی های آهنی کاهش پیدا می کند. در ضمن، با این روش شما نخست انکرها را بر روی سنگ نصب کرده و سپس توسط یک سرس قلابها سنگ را بر روی رانر افقی آلومینویمی که بر روی آهن زیرسازی پیچ شده نصب کنید . این روش سرعت اجرایی پایین تر از روش نمایان است ولی دیگر هیچ قطعه ای بر روی نما دیده نمی شود و نما از زیبایی خاصی برخوردا است و این روش نیز یکی از روشهای  اجرای نمای سنگ خشک می با شد. در لیست زیر، شما می توانید انواع روشهای نصب سنگ به روش خشک را مشاهده کنید :

  • شیاری
  • انکری
  • روش کلیپسی
  • پیمی

اتصالات نمای سنگ خشک

حال که در مورد راه های اجرای سنگ خشک صحبت کردیم، بیایید تا قطعات نمای سنگ خشک را با هم بررسی کنیم. به صورت کلی اجرای سنگ با استفاده از ملات و تر، یا بدون ملات و خشک نصب می شود. قطعات سنگ در این روش اجرا با ضخامت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این پروسه باید توسط افراد متخصص صورت گیرد تا با مشکل خاصی مواجه نشد. معمولا خیلی از افراد این روش را با نام هایی همچون اجرای سنگ مکانیکی هم شناسایی می کنند. پیچ، مهره و بست های فلزی از جمله مهم ترین ابزار هایی هستند که در اجرای سنگ خشک کاربرد دارند.

نمای سنگ خشک می تواند زیبایی زیادی داشته باشد ولی به شرطی که تیم فنی و شرکت اجرای نمای خشک بتوانند با استفاده از دیتیل اجرای نمای خشک به خوبی آن را پیاده سازی نمایند. سنگی که این تیم مورد استفاده قرار می دهد، باید آنقدر ضخیم باشد تا بتواند بدون شکستن و ترک خوردن به صورت کامل نصب شود. البته، جالب است بدانید که نصب سنگ خشک فعالیت خیلی راحتی نبوده و دانش و تجربه بالایی نیاز دارد.

نمای سنگ خشک

 

مزایای استفاده از نمای سنگ خشک

البته که استفاده از اجرای نمای خشک سنگ  مزایای خاصی را به همراه دارد. از آنجایی که در اجرای سنگ خشک افراد متخصص از هیچ ملاتی استفاده نمی کنند، احتمال جدا شدن و افتادن سنگ خیلی پایین می آید. این فرایند باعث می شود تا امنیت ساختمان شما تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. اجرای نمای سنگ خشک می تواند زیبایی زیادی داشته باشد. در این روش نصب سنگ خشک نما ساختمان، یک فضای خالی میان دیوار و سنگ نما وجود دارد. این فضا هم می تواند به بالا بردن امنیت کمک کند.

داشتن سرعت زیاد از جمله دیگر ویژگی های مهم اجرای نمای خشک به حساب می آید. بر خلاف روش های سنتی که به مدت زمان زیادی نیاز دارند، این روش نصب سنگ سریع بوده و نیاز های شما را رفع می کند. هوای قرار گرفته میان سنگ و جداره ساختمان می تواند همچون یک عایق حرارتی عمل کند. یعنی این نما نه تنها امنیت ساختمان شما را تضمین می کند، بلکه می تواند برای حفظ دمای داخل هم کاربرد داشته باشد. این پروسه باعث می شود تا شما بتوانید به راحتی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

نمای سنگ خشک

قیمت اجرای نمای سنگ خشک

در مقایسه با انواع متریال نمای خشک ، قیمت اجرای نمای سنگ خشک تا حدی بالاتر بوده آن هم به این دلیل است که در این روش سنگ استفتده شده باید حکمی بوده و تقریبا از ضخامت بالای 5/2 سانتیمتر برخوردار باشد . البته در این روش اتصالات نمای خشک تقریبا از نظر قیمتی با توجه به روش نصب با متریالهای دیگر نمای خشک تفاوت قیمتی چندانی ندارد .