اجرای نمای کرتین وال – طراحی و اجرای نمای شیشه ای curtain wall

اجرای نمای کرتین وال

مقدمه

آیا تا به حال هنگام قدم زدن در خیابان، نمای شیشه‌ای یک برج یا ساختمان نظر شما را به خود جلب کرده است؟ این موضوع کاملا درست است که در ساختمان‌سازی باید به زیرساخت اصولی یک بنا توجه زیادی داشته باشیم اما نمی‌توان از نمای ظاهری سازه نیز غافل شد. به این دلیل که اولین چیزی که نظر ما را به خود جلب می‌کند، نمای بیرونی یک ساختمان مسکونی، تجاری یا اداری است. امروزه از روش‌های مدرن و پیشرفته‌ای برای ساخت نمای ظاهری سازه‌ها استفاده می‌شود که در این مطلب قصد داریم به اجرای نمای کرتین وال بپردازیم.

نمای کرتین وال چیست؟

در اجرای نمای خشک هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و معماران می‌توانند به کمک روش‌ها و نماهای مختلف، سازه‌های خود را به بهترین شکل طراحی کنند. در پیاده‌سازی نماهای خشک مانند اجرای نمای سرامیک خشک دیگر خبری از ملات سیمان نبوده و همه چیز به صورت کاملا مدرن و حرفه‌ای انجام می‌شود.

اجرای نمای کرتین وال برای اولین بار توسط مهندسانی آلمانی انجام شد و به مرور زمان کشورهای دیگر نیز با این شیوه اجرا و نصب نمای خشک آشنا شدند. کرتین وال نوعی نمای شیشه‌ای بوده که بدون وارد کردن وزن اضافه به سازه اصلی بر روی آن نصب می‌شود. مهمترین فاکتوری که جزء ویژگی‌های این نما محسوب می‌شود، ایجاد جذابیت و درخشندگی توسط شیشه‌هایی مستحکم بر روی نمای ساختمان و سازه‌های مختلف است.

شاید این‌طور تصور کنید که این نمای شیشه‌ای استقامت چندانی نداشته و نمی‌توان از نظر ایمنی بر روی آن حساب کرد؛ اگر این باور را در ذهن خود دارید، سخت در اشتباه هستید! نمای کرتین وال بسیار مقاوم و مستحکم بوده و در برابر باد شدید، طوفان، سرمای زیاد، زلزله و عوامل محیطی از سازه اصلی محافظت می‌کند.

اجرای نمای Curtain wall

به طور کلی اجرای نمای کرتین وال به دو روش یونیتایز و استیک انجام می‌شود. در روش یونیتایز، پروفیل‌هایی از جنس آلومینیوم در کارخانه ساخته و آماده می‌شوند و هنگام نصب متخصصان باید آن‌ها را به یکدیگر متصل کنند. هزینه اجرای نمای کرتین وال یونیتایز نسبت به روش استیک بیشتر بوده اما به همان نسبت نیز بسیار سریع‌تر از روش استیک نصب شده و به اتمام می‌رسد.

تفاوت روش استیک با یونیتایز در آماده‌سازی ابزار مربوطه است. همانطور که اشاره کردیم پروفیل‌های آلومینیومی در روش یونیتایز، پیش از نصب در کارخانه ساخته شده و در محل پروژه دیگر نیازی به آماده‌سازی نخواهیم داشت. در روش استیک بخش بیشتری از کار در کارخانه ساخته شده و باقی مراحل آماده‌سازی در محل پروژه انجام می‌شود.

هزینه نمای کرتین وال استیک کمتر بوده و در اجرا ابزارهای آلومینیومی به شکل عمودی و افقی در بخش‌های مورد نظر بر روی نمای سازه قرار می‌گیرند.

طراحی و اجرای نمای شیشه ای curtain wall

دیتیل اجرای نمای کرتین وال

نمای کرتین وال به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از این سیستم‌ها، قاب‌دار یا کرتین وال فیس کپ بوده که ابزاری تحت عنوان لامل بین شیشه‌ها قرار گرفته و فاصله‌ای ایمن بین آن‌ها ایجاد می‌کند. همچنین سیستم فیس کپ به دو حالت درپوش‌دار و نیمه درپوش انجام می‌شود.

یکی دیگر از انواع اجرای نمای کرتین وال، فریم لس بوده که چسب‌هایی مخصوص، جایگزین استفاده از قاب می‌شود. به همین جهت به این روش اجرایی بدون قاب گفته می‌شود. در واقع از چسب برای مستحکم کردن شیشه‌ها در فواصل بین لامل استفاده می‌شود. روش دیگری شبیه به فریم لس نیز وجود دارد که در کنار چسب، موادی پلاستیکی به نام EPDM مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت مجری نمای کرتین وال

یکی از بهترین مجریان نمای کرتین وال، شرکت بهساز نما بوده که حدود 15 سال در این حوزه تجربه و سابقه دارد. همچنین شما می‌توانید پروژه‌هایی از اجرای نمای کامپوزیت، اجرای نمای سنگ خشک و اجرای نمای جی اف آر سی را به کارشناسان و مهندسان مجموعه بهساز نما بسپارید.

این شرکت خدمات مهمی مانند مشاوره جهت طراحی نما به مشتریان خود ارائه می‌دهد. بهساز نما تا به امروز در بیش از 30 پروژه ساخت و ساز مشارکت داشته است.

شرکت مجری نمای کرتین وال

قیمت اجرای نمای کرتین وال

جهت محاسبه اجرای کرتین وال به فاکتورهای مختلفی مانند ابعاد شیشه، تعداد شیشه، ارتفاع و متراژ کلی سازه، نوع روش اجرا و… توجه می‌شود. به همین جهت نمی‌توانیم قیمت ثابتی برای تمامی پروژه‌ها تخمین بزنیم. همچنین هنگام محاسبه هزینه‌ها باید به مدل و کیفیت پروفیل‌های آلومینیومی نیز دقت داشته باشیم. قیمت پروفیل نیز با توجه به متغیرهای مختلف، متفاوت خواهد بود.

انواع نمای کرتین وال

  • نمای فیس کپ
  • بدون فریم یا فریم لس
  • یو چنل. در این سیستم اثری از فریم و چسب نبوده و شیشه‌ها به کمک ابزاری تحت عنوان اسپیسر در فواصل لامل نصب می‌شوند.
  • سمی فریم لس Semi Framless

نمای شیشه‌ای کرتین وال

اجرای نمای کرتین وال و ایجاد نمایی شیشه‌ای بر روی سازه‌ها و ساختمان‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که پیش از این به آن اشاره کردیم. هر کدام از نماهای شیشه‌ای ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته و به شکلی متفاوت نصب می‌شوند. مهمترین شرط در اجرای نمای شیشه‌ای، نصب صحیح و اصولی پروفیل‌های آلومینیومی، شیشه‌ها، ابزارها و متعلقات مربوط به این شکل از اجرای نماست.

نحوه اجرای نمای کرتین وال

پیش از نصب شیشه‌ها بر روی نمای سازه از براکت‌هایی فلزی استفاده می‌شود که بر روی سازه اصلی نصب می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم به منظور مستحکم ساختن شیشه‌ها از ابزاری با نام لامل استفاده می‌شود. به همین جهت باید لامل‌ها را بر روی براکت‌ها نصب و محکم کنیم.

لامل‌ها به شکل افقی و عمودی بر روی سازه چفت شده و شیشه‌ها بین آن‌ها قرار می‌گیرند. شیشه‌های به کار برده شده در اجرای کرتین وال بسیار مستحکم بوده و همراه با دو لایه شیشه یک لایه آلومینیومی نیز استفاده می‌شود.

اجرای نمای کرتین وال در تهران

اجرای نمای کرتین وال در تهران

برای اجرای کرتین وال در تهران، گزینه‌های متعددی در اختیار داریم. مجریان بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که شرکت بهساز نما یکی از بهترین مجریان در این حوزه است. شما می‌توانید با تحقیق در این زمینه و برآورد قیمت با توجه به فاکتورهای مختلف که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، می‌توانید شرکتی معتبر را برای پروژه‌های خود انتخاب کنید. در ضمن شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از سایت شرکت بهساز نما به نشانی https://behsaznama.ir  بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09122142028 – 09022142028  با ما در  تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *