اجرای نمای سرامیک خشک

behsaznama

مقدمه ای بر صنعت نصب خشک :

در میان معماران، نما اصطلاحی است برای توصیف نمای جلوی ساختمان و بخشی از اصل پوشش ساختمان است. سیستم نما بخش مهمی از یک ساختمان مسکونی است که شامل عوامل متعددی از جمله شیک بودن، مدرن بودن، آرامش، عایق بودن صدا و حرارت و ایمنی می باشد و از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری می کند و همچنین نمای ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که با وجود حفاظت از محیط داخلی، به خوبی با محیط داخلی ارتباط برقرار کند  که در این حالت به نمای خشک می رسیم وبه بررسی این نوع نما می پردازیم .در اجرای نمای خشک به منظور اتصال پوشش نما به ساختمان به جای دوغاب و ملات سیمانی از اتصالات مکانیکی استفاده می کنند. این قطعات را می توان از مراکز فروش اتصالات نمای خشک خریداری نمود. لازم به ذکر است که در این روش مصالح استفاده شده در پوسته ساختمان بر خلاف روش سنتی تا حدودی با دیوار اصلی فاصله دارند. سیستم های خشک واجد مزایای بسیار زیادی است که به تفصیل در ادامه در مورد آنها بحث خواهد شد طی سالهای اخیر یکی از دلایل استفاده از اجرای نمای خشک سرامیک در ساخت و سازها این است که توسط اتصالات نمای خشک و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال می شود که این امر باعث طولانی تر شدن عمر نما می شود، همچنین استفاده از این روش باعث دو پوسته شدن نمای ساختمان می شود.

اجرای نمای خشک سرامیک پرسلانی

قبل از آنکه به بحث اجرای نمای سرامیک خشک بپردازیم در مورد سرامیک پرسلانی توضیح می دهیم :

سرامیک پرسلانی زیر مجموعه ای از تایل های سرامیکی هستند، با این تفاوت که در دمای بالاتری نسبت به تایل های رایج پخته و با فشار زیاد و به 2 روش اکسترودی و پرسی تولید می شوند. علت تولید سرامیک پرسلانی در این دما این است که این سرامیکها باید جذب آب پایینی داشته باشند . پرسلانها دوام و مقاومت بالایی دارند که در اجرای نمای خشک سرامیک پرسلانی باعث می شود پس از گذشت چندین سال پوششی جذاب و زیبا داشته باشند.

مزایای نمای سرامیک خشک
مزایای نمای سرامیک خشک

مزایای نمای سرامیک خشک

در اجرای نمای خشک سرامیک می بایست شاخصه هایی وجود داشته باشد که آن را انتخاب کرده ایم، در ادامه به چند شاخص می پردازیم؛

عایق بندی صدا

عایق بندی صدا در ساختمان رابطه مستقیم با نوع مواد و متریال های به کار رفته در ساختمان دارد، بنابراین استفاده از پنل های عایق بندی و نصب درست آن در زیرسازی و اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی ، عایق بندی صدای ساختمان را ارتقاء می بخشد.

 • مقاومت در برابر آتش

یکی از مسائلی که می بایست در مورد نحوه اجرای نمای سرامیک خشکبدانیم این است که نمای سرامیک پرسلانی دارای کلاس 0 در آتش بندی می باشند.

 • جابه جایی و تغییر شکل دادن

بوسیلۀ فشار باد، بارهای سازه ای، زمین لرزه ها و لرزش های زمین و انبساط حرارتی.و همچنین با توجه به دیتیل نصب سرامیک خشک قابل جابه جایی و تغییر شکل است .

 • انبساط حرارتی

در ساختمان های مدرن که دمای فضای داخلی ثابت باقی می ماند، نوسانات دمای فضای بیرون تا 50 درجه سانتیگراد می تواند باشد.

 • عایق حرارتی

در اجرای نمای خشک سرامیک پرسلانی، انتقال حرارت به وسیلۀ جریان همرفت ایجاد می شود؛ (همرفت و تابش) اجرای نما سرامیک خشکمانند چتری ساختمان را در برابر این انتقال حرارت محافظت می نماید. در عایق های حرارتی می بایست از فوم های غیر قابل نفوذ پلی استر، پلی استایرن ضد آتش و… استفاده کرد.

 • بارهای وارده
اجرای نمای سرامیک خشک

بارهای وارده چند اجزاء دارد، اولین بار وارده بار وزن خود اجزای سیستم هستند که شامل «وزن سازه زیرسازی و شامل اِلمانهای فلزی و عمودی و افقی می شود»، بارهای دائمی که منظور وزن خود تایل های سرامیک و ورق هاست و بارهای تصادفی که منظور باد و جابه جایی اسکلت ساختمان می شود.

 • آب بندی

اگر درجزئیات اجرای نمای سرامیک خشک دقت کنیم می بینیم که به وسیلۀ ایجاد درزهای باز آب جمع شده در پشت پوشش اصلی نما، دفع می شود. این موضوع به دلیل وجود تهویه طبیعی و خاصیت دودکشی این سیستم را از سیستمی که در آن درزها پر می شوند مفید تر می کند.

انواع سرامیک جهت اجرای نمای خشک

الف – سرامیک مجوف

چند دلیل برای استفاده از این مدل:

 • قیمت تمام شده این محصول است که به دلیل استفاده از تکنولوژی بالای ساخت آن که از نوع سرامیک های اکسترودی با شکل ویژه محسوب می گردند، بیشتر می شود.
 • این نوع سرامیک با تعبیه حالت کام و زبانه در دو وجه بالا و پائین آن ها، مسائل مربوط به آب بندی درز افقی نمای سرامیک خشک پرسلانی را به طور 100% حل می کنند، در این صورت هوا پشت آنها می رود ولی آب و رطوبت نفوذ ندارد.
 • این نوع سرامیک خشک پرسلانی دارای قطعات مخصوص برای کنج ها، کف پنجره ها ساختمان است که ظرافت زیاد به نمای تمام شده و قابلیت رگلاژ و آب بندی بالا را به محصول می دهد.
 • این نوع سرامیک خشک پرسلانی با داشتن سوراخ هایی در ضخامت خود مزیت های عایق بندی بیشتری دارند، چرا که هوای موجود در حفره های خالی از نفوذ هوای سرد یا گرم از طریق بدنه سرامیک جلوگیری می کند و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک پرسلانی بازی می کند.
 • به دلیل داشتن سوراخ های موجود در بدنه سرامیک درصد قابل توجهی از حجم سرامیک خشک پرسلانی هوا می گیرد که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک می شود.
 • سرامیک توپر
 • جذب آب بسیار کم است.
 • با توجه به اجرای نمایان و غیرنمایان سرامیک خشک، طراحی متفاوتی دارند.
 • قیمت کمتری نسبت به مجوف دارند.
 • ابعاد استاندارد این سرامیک 60*120و ابعاد بزرگتر از این می تواند باشد .

      روش های اجرای نمای سرامیک خشک ساختمان ؟

 1. روش نمایان       (Visible)

در دیتیل اجرای نمای خشک  تایل های سرامیک پرسلانی بوسیله اتصالات نمای خشک که شامل قطعات کلیپس استینل لس استیل، بر روی ریل های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می گردند. باید در نظر داشت رنگ کلیپس ها باید با رنگ سرامیک انتخابی بوسیلۀ رنگ الکترو استاتیک (کوره ای)  یکسان باشد ودر محل اتصال می بایست از لاستیک های EPDM جهت جلوگیری از لغزش سرامیک استفاده گردد.

 • روش غیر نمایان (Invisible)
 • نصب سرامیک به روش غیر نمایان به دو روش انجام می شود :

      الف -. سیستم کیل Keil

: در روش نصب غیر نمایان سرامیک توسط شرکت اجرای نمای سرامیک خشکسرامیک توسط دریل آندرکات سوراخ شده، انکر کیل درون آن قرار می گیرد، سپس از طریق اتصالات نمای خشک مخصوصی به نام کلمپ بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند.  

    ب- سیستم شیاری  

در روش نصب سرامیک شیاری ابتدا در قسمت پشت سرامیک توسط مجری نمای سرامیک خشک و دستگاه اتوماتیک شیارزن، شیارهایی تعبیه می شود، سپس کلمپ ها به وسیلۀ برجستگی هایی که دارند با چسب مخصوص داخل شیارها کاملاً محکم می شوند، بعد سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و بوسیلۀ پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل رگلاژ می شوند.

نکته : با توجه به انتخاب روش اجرایی نصب سرامیک ، قیمت اجرای نمای سرامیک خشک مشخص می شود .

کاربرد نمای سرامیک خشک چیست ؟

همانطور که در بالا گفته شد، نمای سرامیک خشک جزء نماهایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. تقریباً می توان گفت این نما در صنعت ساختمان سازی در حال جایگزین شدن به جای نمای کامپوزیت می باشد. اجرای نمای سرامیک خشک را در ساختمان هایی می بینیم که قبلاً از نمای ورق کامپوزیت استفاده شده است. نمای سرامیک خشک امروزه کاربری های مختلفی دارد، از جمله تجاری، اداری، مسکونی، ایستگاهها، پایانه ها و…

باید در نظر داشت مدت زمانی که جهت اجرای نمای خشک در نظر گرفته می شود بستگی به عواملی مانند محاسبه سطح نما، روشهای نصب نمای خشک ، نوع متریال نمای خشک،ارتفاع ساختمان، جزئیات نماسازی، شرکت اجرای نمای سرامیک خشکو… دارد.

فیلم آموزشی اجرای نمای سرامیک خشک دو جداره توسط بهساز نما

اتصالات نمای خشک چیست ؟

در اجرای نمای خشک مصالح مختلفی مورد نیاز که از طریق شرکت اجرای نمای خشک که فروش اتصالات نمای خشک را دارد خریداری می شد که در ادامه به آن اتصالات اشاره می کنیم :

 • پروفیل های آهنی
 • کلیپس استیل و یا آلومینیومی
 • ریل های آلومینیومی
 • چسب و توری مخصوص جهت مسلح کردن سرامیک (چسب و توری)
 • تایل های سرامیکی خشک

نحوه طراحی و اجرای نمای خشک

قبل از اجرای نمای سرامیک خشک، متریال نما با ملات یا چسب سیمانی به سازه اصلی ساختمان فیکس می شد، در این روش نصب امکان استفاده از عایق کاری برای سازنده وجود نداشته و همچنین در ارتفاعات زیاد بار باد وارد شده به سازه باعث کاهش استحکام متریال نما و در نهایت باعث سقوط آن می شود که در این صورت خطرات جبران ناپذیری دارد. باید در نظر داشت که در اجرای نمای خشک، متریال نما توسط اتصالات نمای خشک و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمال شده که همین امر باعث طولانی شدن عمر نما می شود و در صورت نصب درست و صحیح این اطمینان را می دهد که در شرایط سخت نیز به هیچ عنوان سقوط نخواهد کرد.

اجرای نمای سرامیک خشک

نصب عایق نما چیست ؟

این روش نصب را نماهای دوپوسته می گویند . موضوع دیگر این است که در محفظه خالی می توان روی سازه عایقی برای محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی، آلودگی های صوتی و سایر مواردی که ممکن است ساکنین با آن مواجه شوند اعمال کرد، بطور مثال می توان یک محفظه هوا بین دیوار سازه و نما بوجود آورد که هوا از ورود هوای خارجی به داخل ساختمان و بالعکس جلوگیری کند.

طی سالهای اخیر اجرای نمای سرامیک خشک در چرخه معماری پیشرفته مورد توجه قرار گرفت. این نماها و ساختمان ها در برابر تغییرات متعدد حرارتی و حملات جوی و آلودگی ها و باران های اسیدی و دود می توانند مقاومت کنند.

یکی از تکنیک های نصب پوششی تایل های سرامیکی به کارگیری سیستم سنتی تایل های سرامیکی با چسب یا ملات سیمانی به ساختمان است. باید در نظر داشت که سیستم کاملاً بستگی به نوع زیرسازهای مورد استفاده دارد، چرا که مواد چسباننده مناسب و تکنیک های نصب صحیح در اجرای نصب بسیار مهم است.

سوال اینجاست که چرا این نما به نام نمای تهویه شونده شهرت دارد؛ شاید به دلیل خلق نوعی فشار هوا در منطقه ای خارج از نقاط تحمل بار دیوارهای ساختمان است. این موضوع برآیند نتیجه ایجاد دیواری پرده مانند با فاصله ای جلوتر از دیوار است. یکی از پیشرفت های چنین سیستمی در اجرای نمای سرامیک خشک، محافظتی است که برای ساختمان در برابر عوامل جوی ایجاد می کند بدون اینکه هیچ گونه انتقال گرمایی از سازه ساختمان صورت گیرد. این موضوع باعث می شود حجم هواسازی مصنوعی مورد نیاز ساختمان کاهش یابد و اجرای نمای سرامیک خشک ذخیره انرژی را در گرما و سرما تضمین می کند.

مورد دیگر روش پوشش ساختمان به کاربردن تایل های سرامیکی است که به طور گسترده در سالهای اخیر در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. اجرای نمای خشک سرامیک که جزء نمای تهویه شونده کارایی بسیار بالایی در آب و هوای سرد دارد یک آیتم مهم عایق بندی سیستم های نمای تهویه شونده بسیار شناخته شده هستند.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سرامیک خشک چیست ؟

طی سالهای اخیر اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی در سراسر دنیا مورد توجه و استفاده قرار گرفت، طی این سالها بنا به دلایل ذکر شده قیمت سرامیک خشک متغیر بوده، در ادامه به چند مورد مبنی بر تغییر قیمتها می پردازیم.

 1. سایز و اندازه سرامیک
 2. درصد جذب آب
 3. رنگ سرامیک
 4. نوع بیسکوئیت سرامیک
 5. لعاب سرامیک
 6. میزان عرضه و تقاضای بازار
 7. مقدار و حجم خرید سرامیک
 8. شرکت تولید و فروش سرامیک
 9. متراژ مورد نظر
 10. نرخ خرید مواد اولیه
 11. نوع بسته بندی
 12. کیفیت تولید و درجه سرامیک تولید

نکات ضروری در اجرای نمای سرامیک خشک چیست ؟

در اجرای نمای خشک سرامیک می بایست به نکات مهمی اشاره کرد که در ادامه به آن می پردازیم

 • پنجره، درز، برآمدگی ها و نقاط کور ساختمان باید با دقت آب بندی شوند.
 • لایه محافظ روی دیوار و قسمت های ریز باید به دقت کنترل و بازبینی شوند.
 • نوع مصالح مورد استفاده و زیرسازی های موجود باید از نظر زیبایی شناختی بررسی شوند و با یکدیگر تطابق داشته باشند.
 • قیمت اجرای نمای سرامیک خشک مناسب باشد و به آسانی و با سرعت بالا اجرا شوند.
 • ·         چهارچوبی که انتخاب می شود باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد.
 • تهیه اتصالات نمای خشک در برابر سرما، گرما، بخار آب و گازهای موجود در هوا مقاوم باشند و از اتصالات ضخیم و با دوام استفاده شوند.
 • اتصالات نمای خشک به گونه ای انتخاب شوند که از لحاظ شیمیایی با یکدیگر مغایرتی نداشته باشند.
 • در انتها پس از نصب ،کیفیت کل سازه نما مورد آزمایش قرار گیرد.

مزایای نمای سرامیک خشک چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره شد، نمای خشک سرامیک دارای مزایای زیادی هست، چرا که دانستن این مزایا در انتخاب طراحی نمای ساختمان به سازندگان ساختمان در انتخاب بهتر کمک می کند و در نتیجه به بهتر دیده شدن نما و کمترین اتلاف زمان و استفاده از مصالح کمک زیادی می کند.

 • کمتر شدن احتمال سقوط تایل ها
 • هزینه پائین به نسبت اجرا
 • سرعت بالای اجرا
 • استحکام بالا
 • امکان تعویض تایل های سرامیک بعد از اجرا
 • کمترین پرتی در مصالح اجرایی
 • مقاوم بودن در برابر عوامل طبیعی
 • آب بندی مناسب
 • نصب عایق حرارتی نما

معایب نمای سرامیک خشک

اگر با دقت تمام به مزایای استفاده از نمای سرامیک خشک توجه شود متوجه خواهیم شد که نمای مدرن و خشک  نسبت به دیگر نماها، کمترین معایب را دارد و بهترین گزینه و جایگزین برای طراحان استفاده در نمای ساختمانی می باشد و بحث معایب نمای سرامیک خشک تقریبا مطرح نمی شود .

پرسش و پاسخ

1-روش های اجرای نمای خشک سرامیک چیست؟

دراجرای نمای سرامیک خشک از دو روش استفاده می شود :

1-روش نصب نمایان (مشهود) Visible

2-روش نصب غیرنمایان(نامشهود)Invisible

2-مزایای نمای خشک چیست ؟

از مهمترین مزایا : عایق صوت و حرارت ، مقاوم در برابر زلزله ، مقاوم در برار آتش ، بحث سبک سازی ،

آب بندی ، ماندگاری بالا

3- قیمت اجرای نمای سرامیک خشک به چه عواملی بستگی دارد ؟

در قیمت اجرای نمای سرامیک خشک به عواملی مانند : طرح نمای ساختمان ، ارتفاع ساختمان ، متریال استفاده شده ، نوع اتصالات نمای خشک ، شرکت مجری نمای سرامیک خشک 

کلام پایانی 

شرکت بهساز نما متخصص طراحی و اجرای نماهای خشک شامل طراحی – ساخت و اجرای نمای کرتین وال یونیتایز ، فروش چسب جهت مسلح کردن سرامیک ،اجرای نمای آجرخشک ، طراحی واجرای نرده شیشه ای ، اجرای لوور و یا شیدر آلومینیومی ، اجرای نمای فریم لس آهنی ، طراحی و اجرای سقف شیشه ای اسکای لایت ، ساخت پنجره های ترمال بریک ،اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ، اجرای نمای سرامیک خشک،اجرای نمای کامپوزیت ،تولید ونصب صفحات استرچ متال ، اجرای نمای سنگ خشک ، اجرای نمای شیشه ای اسپایدر ،  طراحی واجرای نمای HPL ، اجرای نمای چوب ترموود ، اجرای نمای بتن اکسپوز ، نمای بتن جی اف آر سی و فروش اتصالات نمای خشک  بوده و جزء شرکتهای پیشتاز در این زمینه می باشد و به عنوان برترین شرکت طراح و مجری نمای خشک با بهره گیری از کادری مجرب، ماهر و متعهد با نهایت افتخار و احترام در خدمت شما می باشد ، و همچنین برای دریافت اطلاعات فنی می‌توانید از سایت شرکت به نشانی https://behsaznama.ir  بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09022142028-  09122142028 با ما در  تماس باشید.ید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *