آشنایی با نماهای خشک

آشنایی با نماهای خشک

نمای خشک چیست؟

طی سالهای اخیر بنا به پیشرفت علم و تکنولوژی همه علوم پیچیده و متنوع شدند از طرفی صنعتی شدن روزافزون تمامی بخش های زندگی و درگیر بودن مردم با ساختمان و معماری، حس زیباشناختی آن مورد توجه افراد و مهندسان قرار گرفت و بطور مشخص تنوع بسیار در نما و سازه بوجود آمد. از این رو داشتن دانش طراحی مناسب و قرارگیری مکان ساختمان در این صنعت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
در یک قرن اخیر و بخصوص در دهه 70 میلادی برای اولین بار در آمریکا و جهان در صنعت ساختمان سازی تحول ایجاد شد، مهندسان آمریکایی روش جدیدی در نماسازی ایجاد کردند که با نصب سنگ به روش نمای خشک و منطبق با استانداردهای جدید ساختمانی مورد استفاده قرار گرفت.

آشنایی با نماهای خشک

انواع نمای خشک

 1. نمای نمایان یا Visible
 2. نمای غیرنمایان یا In Visible

مزایا و معایب نمای خشک

نمای خشک علاوه بر مزایا، معایبی نیز در تولید و اجرا دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • کاهش اتلاف انرژی
  نمای خشک در ساختمان ها به دلیل استفاده از عایق های حرارتی در سیستم ,جلوی اتلاف انرژی ساختمان را گرفته و باعث کاهش هزینه ها می شود.
 • کیفیت بالا
  یکی از مزیت های دیگر نمای خشک این است که در آن از هر نوع مصالحی از جمله کامپوزیت، سنگ، سرامیک، آجر، ترمووود، چوب پلاست و… به روش صنعتی در آن استفاده کرد که همین ویژگی نمای خشک باعث شده تا بسیاری از مشکلاتی که طراحان، مهندسان، متخصصان و بسیاری از مدیران پروژه ها با آن روبه رو هستند، برطرف شود و با استفاده از این مصالح در هر سایز، ضخامت و رنگی که لازم باشد در بالاترین کیفیت نما آن را اجرا کنند.
 • سرعت اجرا
  در نمای خشک بدون استفاده از داربست و فقط از چهارچوب های فلزی به عنوان قالب و الگوی اجرا در نما استفاده می شود، همین روند باعث می شود تا سرعت در اجرای نمای خشک بطور قابل ملاحظه ای بالا برود.
 • قابلیت اجرا در ساختمان های بلند
  در این سیستم از ملات استفاده نمی شود، از این رو گزینه مناسبی در ساختمانهای بلند و مرتفع است.
 • نصب آسان
  یکی دیگر از کاربردهای این نما، نصب سریع و آسان است که همین موضوع باعث سرعت در اجرای نمای ساختمان و جلوگیری از هزینه ها می شود.
 • قابلیت تعویض یا تعمیر
  زمانی که قسمتهایی از نمای خشک آسیب ببیند به راحتی می توان قسمتهایی از آن را تعویض یا تعمیر کرد، که این قابلیت در بسیاری از نماها وجود ندارد، بنابراین تعویض و تعمیر این نما یکی از شاخصه های آن است.
 • عدم ضایعات ساختمانی
  از آنجایی که این سیستم بر روی ساختمان قابل اجراست و نیاز به برداشتن قسمتی از دیوار نیست، اجرای این سیستم هیچ نوع ضایعات یا زباله ای ایجاد و تولید نمی کند.
 • کاهش حجم فوندانسیون
 • امکان بازیافت مصالح مورد استفاده شده
 • افزایش عمر ساختمان
 • سازگاری مصالح در برابر تغییرات دما
 • سازگاری با سیستم های مختلف سازه ای مانند اسکلت فلزی و بتنی
 • طراحی آن مهندسی ساز است

آشنایی با نماهای خشک

معایب نمای خشک

در بالا در مورد نمای خشک،کاربرد و مزایای آن در صنعت ساختمان گفته شده، اما باید گفت این نما بدون ایراد و عیب هم نیست که لازم است در ادامه به آن پرداخته شود.

 • عدم استفاده از مواد و متریال مناسب
 • رعایت نکردن استانداردهای مهندسی
 • اهمیت آب بندی این نما «ایجاد مشکل در نقاط پربارش»
 • بالابودن هزینه ها «زمانی استفاده از آلومینیوم»

در نتیجه طی سالهای اخیر استفاده از نمای خشک با مفاهیم نو و جدید در صنعت ساختمان و ساخت و ساز تحولی بزرگ ایجاد کرده و بسیاری از مهندسان بخاطر دلایل بیشماری مانند موضوعات اقتصادی، زمان، بحث زیبایی شناختی و… از نمای خشک در نما که یکی از موضوعات مهم در ساخت و ساز محسوب می شود استفاده می کنند، چه بسا در آینده و با پیشرفت علم، نماهایی با کیفیت بالاتر، ارزانتر و در زمان کمتر به بازار این صنعت آمده و تحولی شگرف در این عرصه ایجاد کند.

آشنایی با نماهای خشک

معایب استفاده از سنگ طبیعی در نمای خشک

1- سرعت نصب بالا
2- سبک سازی وزن محاسباتی ساختمان و کم کردن حدود یک چهارم وزن نسبت به نصب سنگ
3- سرامیک پرسلانی مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و هوازده گی دارد
4- سرامیک پرسلانی درصد جذب آب کمتر از 3% دارد
5- سرامیک پرسلانی زیبایی و حفظ طرح معماری به علت تنوع و یک دست بودن دارد
6- مدیریت پرت مصالح به دلیل مقاومت بالا در هنگام جابجایی و برش
7- مدت زمان بالا در پاکیزگی و عدم کثیفی در برابر آلودگیهای جوی
8- سرامیک پرسلانی قیمت متناسب و مقرون بصرفه دارد

کلام پایانی

شرکت بهساز نما متخصص طراحی و اجرای نماهای خشک شامل طراحی – ساخت و اجرای نمای کرتین وال یونیتایز ، فروش چسب جهت مسلح کردن سرامیک ،اجرای نمای آجرخشک ، طراحی واجرای نرده شیشه ای ، اجرای لوور و یا شیدر آلومینیومی ، اجرای نمای فریم لس آهنی ، طراحی و اجرای سقف شیشه ای اسکای لایت ، ساخت پنجره های ترمال بریک ،اجرای نمای کرتین وال فیس کپ ، اجرای نمای سرامیک خشک،اجرای نمای کامپوزیت ،تولید ونصب صفحات استرچ متال ، اجرای نمای سنگ خشک ، اجرای نمای شیشه ای اسپایدر ،  طراحی واجرای نمای HPL ، اجرای نمای چوب ترموود ، اجرای نمای بتن اکسپوز ، نمای بتن جی اف آر سی و فروش اتصالات نمای خشک  بوده و جزء شرکتهای پیشتاز در این زمینه می باشد و به عنوان برترین شرکت طراح و مجری نمای خشک با بهره گیری از کادری مجرب، ماهر و متعهد با نهایت افتخار و احترام در خدمت شما می باشد ، و همچنین برای دریافت اطلاعات فنی می‌توانید از سایت شرکت به نشانی https://behsaznama.ir  بازدید کرده و یا جهت گرفتن مشاوره با شماره‌های 09022142028-  09122142028 با ما در  تماس باشید.ید.